zasloužilého mistra sportu Aloise Marka

Strana | 1 |   Fotogalerie | 1 |
TŘETÍ TITUL MISTRA ČESKÉ REPUBLIKY v sezóně 2016 v kategorii M2
pro JAKUBA PROCHÁZKU z Alois Mark TATRA TEAMU.

Další neuvěřitelné výsledky závodů, zajel Jakub v minikárové sezóně 2016 v kategorii M2. Po přestupu do kategorie M2 jsme od 9.-ti letého Jakuba očekávali umístění kolem 10. místa v celkovém pořadí. V soubojích s 12.-ti letými soupeři, měl totiž značný váhový handicap, to co však předvedl, ještě nikdy v minulosti minikárový sport nazažil. Ke dvěma titulům mistra ČR v kategorii M1 přidal Jakub do třetice titul mistra ČR v kategorii M2. V EVROPSKÉM POHÁRU a POHÁRU ČESKÉ REPUBLIKY vybojoval druhá místa. V PČR dokonce se shodným počtem bodů s vítězkou. O pořadí tak rozhodl až menší počet odjetých závodů. Je to poněkud zvláštní pravidlo, když jezdci stačí méně závodů pro stejný bodový zisk a je za to odsunut na druhou příčku...

Mladší bratr Filip odjel v kategorii M1 zatím jen dva závody v Mistrovství ČR a nebyl tak v celkovém pořadí hodnocen. V Poháru ČR startoval v osmi závodech ze 13.-ti a vyjel si tak celkové 12. místo z 23. jezdců. V Evropském poháru startoval v jednom závodě ze tří a umístil se na 16. místě.

Jakub zakončil úspěšnou sezónu v roce 2016 v kategorii M2 s celkovým umístěním:

1.místo v Mistrovství České republiky
2.místo v Evropském poháru
2.místo v Poháru České republiky

Kopřivnické noviny číslo 37/2016 ze dne 13.10.2016, napsaly:

Jakub Procházka zvládl sezonu minikár fantasticky

Adamov (cab) – Závěr sezony závodníkovi minikár z A.MARK TATRA TEAM Kopřivnice Jakubu Procházkovi vyšel fantasticky. Z deseti podzimních závodů coby debutant v kategorii M2 v sedmi z nich zvítězil. K tomu získal titul mistra ČR a druhý skončil v Evropském poháru.

V sobotu 24. září se v Adamově jelo poslední kolo Poháru ČR. Trať měřící 470 m zahrnovala tři slalomové úseky, které závodníci většinou zvládli bez větších chyb, a o umístění tak rozhodoval čas nejrychlejší jízdy ze tří. Na předních příčkách šlo o setiny sekundy, ovšem Jakub Procházka, dá se říct, vcelku s přehledem zvítězil. Druhého Tomáše Dvořáčka z Libeře porazil o půlsekundu. V kategorii M1 skončil Jakubův bratr Filip desátý.

V neděli pak minikárovou sezonu zakončilo na stejné trati finále Poháru ČR a SR za účasti slovenských jezdců. Závod byl hodnocen systémem B, kdy se sčítaly dvě nejrychlejší jízdy. V kategorii M1 se čtyřletý Filip Procházka umístil na 11. příčce, bratr Jakub v kategorii M2 opět slavil triumf. Průběh závodu byl poměrně dramatický, s každou jízdou se měnilo pořadí na prvních osmi příčkách, tatrovácký jezdec však prokázal bojovnost a pevné nervy a na závěr sezony porazil i Elišku Slavíkovou z Mladé Boleslavi. V celkovém hodnocení PČR skončil Filip Procházka mezi 22 jezdci kategorie M1 na pěkném 12. místě, Jakubovi jen těsně uteklo vítězství v kategorii M2 (28 jezdců). V konečném součtu totiž dosáhl stejného počtu bodů jako Eliška Slavíková, ovšem měl odjeto méně závodů než ona, a tak mu byla přisouzena druhá příčka.

Jakubovy výsledky však letos všechny překvapily. „Vnuk loni ze 17 závodů ani jednou neprohrál, to se v historii nikomu nepodařilo. Po přechodu do kategorie M2 v tomto roce jsme očekávali umístění tak kolem desáté příčky, ale hned v prvním závodě skončil druhý. Všechny přivádí v úžas, jak si počíná nováček mezi staršími,“ dodává k úspěchům svého vnuka Jiří Procházka starší.

Eliška Slavíková z AMK Škoda Mladá Boleslav, asi největší Jakubova konkurentka, je ovšem o tři roky starší a má v přípravě nesrovnatelně lepší podmínky než jezdci A.MARK TATRA TEAM Kopřivnice. V Mladé Boleslavi mají závodníci servis na profesionální úrovni podporovaný Škodou, vedle jezdců automobilových rallye. Svou minikáru, vozidlo na čtyřech kolech bez motoru, upravili Procházkovi do továrních barev, aby připomínala monopost vystavený v kopřivnickém muzeu. Navazují tak na rodinnou tradici, neboť jejich pradědeček Alois Mark sbíral v 50. a 60. letech úspěchy na mezinárodních závodech s automobily Tatra.

Mgr. Kristina Čablová
sportovní redaktorka Kopřivnických novin

Konečné pořadí MČR  2016 kategorie M1:          Konečné pořadí MČR  2016 kategorie M2:

1. ZVÍŘECÍ Matyáš  Minikáry Libeř  4 body        1. PROCHÁZKA Jakub  A.MARK TATRA TEAM  6 bodů
 2. STARÝ Tomáš  ÚAMK - Automotoklub Škoda  7 bodů        2. DVOŘÁČEK Tomáš  Minikáry Libeř  10 bodů
 3. NOVOTNÝ Petr  KLUB MINIKÁR Litoměřice  8 bodů        3. SLAVÍKOVÁ Eliška  ÚAMK - Automotoklub Škoda  11 bodů
 _. PROCHÁZKA Filip  A.MARK TATRA TEAM  neklas.

Konečné pořadí EP 2016  kategorie M1:          Konečné pořadí EP 2016  kategorie M2:

1. OBERTA Michal  Minikárový klub Strečno  55 bodů        1. SLAVÍKOVÁ Eliška  ÚAMK - Automotoklub Škoda  60 bodů
 2. STARÝ Tomáš  ÚAMK - Automotoklub Škoda  55 bodů        2. PROCHÁZKA Jakub  A.MARK TATRA TEAM  55 bodů
 3. ZVÍŘECÍ Matyáš  Minikáry Libeř  51 bodů        3. JŮDA Jan  Autoklub Velešín  32 bodů
 16. PROCHÁZKA Filip  A.MARK TATRA TEAM  6 bodů

Konečné pořadí PČR  2016 kategorie M1:          Konečné pořadí PČR  2016 kategorie M2:

1. STARÝ Tomáš  ÚAMK - Automotoklub Škoda  210 bodů        1. SLAVÍKOVÁ Eliška  ÚAMK - Automotoklub Škoda  200 bodů
 2. ZVÍŘECÍ Matyáš  Minikáry Libeř  181 bodů        2. PROCHÁZKA Jakub  A.MARK TATRA TEAM  200 bodů
 3. PODLIPSKÁ Kristýna  ÚAMK - Automotoklub Škoda  155 bodů        3. DVOŘÁČEK Tomáš  Minikáry Libeř  165 bodů
 12. PROCHÁZKA Filip  A.MARK TATRA TEAM  79 bodů

Slavnostní vyhlášení a předání titulu mistra ČR a vítěze PČR proběhlo 22.10.2016 opět ve Smetanově síni Autoklubu ČR v Praze. Letos si ho Jakub Procházka nenechal ujít.