Marathon de la Route ' 1966
zasloužilého mistra sportu Aloise Marka

Strana | 1 |   Fotogalerie | 1 |
Mistrovství a Pohár ČR a Evropský Pohár ve slalomu minikár 2014

Jakub Procházka - pravnuk zasloužilého mistra sportu Aloise Marka - vybojoval svůj první titul Mistra České republiky v automobilovém sportu. Byť bez motoru, tak spadajícím pod Autoklub ČR.

Zakončil tak úspěšnou sezónu v roce 2014 s celkovým umístěním:

1.místo v Evropském poháru
1.místo v Mistrovství České republiky
2.místo v Poháru České republiky

Celkem startoval v 18. závodech po celé České a Slovenské republice.

Jakub Procházka uspěl v Evropském Poháru

Rohožník (cab) - První velký krok má v letošní sezoně zdárně za sebou Jakub Procházka, sedmiletý reprezentant A. Mark Tatra Team v kategorii M1 závodů minikár. V sobotu 30. srpna se jel v Rohožníku u Bratislavy finálový závod Evropského poháru, před kterým o prvenství bojoval s René Jůdou z Autoklubu Velešín. První kolo poháru totiž vyhrál Procházka, druhé naopak jeho soupeř. A tak o zajímavou podívanou ve třetím kole bylo postaráno. Trať tohoto závodu byla nejtěžší z celé série minikár, vedla lesem a měřila bezmála kilometr. Zpočátku se zdála cesta široká, a tudíž bezpečná, při tréninkových jízdách však začalo pršet, a povrch se tak stal značně kluzkým. S tím si téměř všichni jezdci nevěděli rady a sbírali trestné body jako na běžícím páse. Procházka ale nakonec tréninkové jízdy vyhrál.

V první závodní jízdě však nasbíral sto trestných sekund a figuroval „až“ na třetím místě. V té druhé jel ale Procházka čistě a rychle, a vrátil se tak do souboje o první místo. Při závěrečném, slalomovém úseku se však stala neobvyklá situace. Procházka totiž dostihl slovenského závodníka startujícího o půl minuty před ním, ten ale shodil kuželku a traťový rozhodčí ji nestačil postavit na původní místo. Přestože to byla doposud nejrychlejší jízda, byla Procházkovi anulována, a musel se tak na start postavit znovu. Svůj boj o celkové prvenství v Evropském poháru ale nevzdal a v nové závěrečné jízdě ohromil všechny přítomné. Branky projížděl čistě a velmi rychle a výsledným časem předčil dokonce i závodníky vyšších kategorií. První místo v závodě kategorie M1 získal Procházka s nevídaným náskokem 10,23s na druhého jezdce Matúše Filipa z Moto Baby Klubu Žilina a 13,88s na třetího Reného Jůdu z Autoklubu Velešín, se kterým soupeřil o vítězství v celém Evropském poháru. A tímto skvělým výkonem si jej Procházka nakonec se ziskem 60 bodů zasloužil. Druhé místo obsadil s 55 body Jůda a třetí příčka zbyla na slovenského jezdce Filipa, který získal 46 bodů.

Jakuba Procházku pokořil v Poháru ČR jeho věčný rival René Jůda z Velešína

Andrlův Chlum (cab) - Už je vítězem Evropského poháru a mohl se stát i nejlepším jezdcem v Poháru ČR. Řeč je o Jakubu Procházkovi, závodníkovi kategorie M1 minikár, který hájí barvy A. Mark Tatra Team.

V sobotu 6. a v neděli 7. září se v Andrlově Chlumu u Ústí nad Orlicí konalo deváté a desáté kolo Poháru ČR, ve kterých se rozhodovalo o celkovém vítězi. Nejžhavějšími kandidáty na tento triumf byli Procházka a jeho věčný rival René Jůda z Autoklubu Velešín. Trať závodu vedla lesem a měřila 510 m.

Sobotní závod, který se hodnotil součtem dvou nejrychlejších jízd ze tří, nejlépe zajel Stanislav Tesař z Autoklubu Škoda Mladá Boleslav. Druhou příčku obsadil René Jůda a o pouhých 0,13s za ním zaostal právě Procházka. V nedělním závodě měl tatrovácký jezdec skvěle nakročeno k vítězství, když po prvním a druhém kole vedl, ale třetí jízdou jej předčil znovu Jůda. Třetí místo za nimi obsadil sobotní vítěz Tesař.

V neděli 21. září se sice ještě v Rožnově pod Radhoštěm pojede finále Poháru ČR a SR, na konečné pořadí na prvních třech místech to však již vliv mít nebude. S předstihem si tedy vítězství zajistil René Jůda, druhou příčku obsadí Jakub Procházka a třetí pak Stanislav Tesař. Ve hře však pro závodníka Tatry zůstává čtvrté kolo mistrovství ČR, které se uskuteční v sobotu 20. září také v Rožnově pod Radhoštěm. Procházka má prozatím na svém kontě vítězství v prvním a druhém kole a třetí místo v kole třetím, Jůda byl dvakrát druhý a jednou první. Závod tak nabídne zajímavý souboj dvou nejlepších jezdců kategorie M1.

Jakub Procházka mistrem České Republiky 2014

Rožnov p.Rad. (cab) - Posledními závody minikár byla v Rožnově pod Radhoštěm o minulém víkendu ukončena sezóna pro rok 2014. Vládce hor Radegast ukázal jezdcům, kteří se sjeli z celé republiky svoji nevlídnou a mlhou zachmuřenou tvář.

V sobotu 20.9. se postavilo 80 závodníků na 650 m dlouhou trať, která byla po ranním dešti mokrá. Jel se rozhodující závod o mistra ČR. V kategorii M1 Jakub Procházka z TATRA TEAMU Aloise Marka ve všech třech bezchybných jízdách porazil své soupeře a v okamžiku, kdy vysvitlo "slunéčko nad Radhoštěm" vystoupil na stupínek nejvyšší pro zlato. První místo v posledním závodě MČR obsadil s náskokem 3,73s. Před druhým René Jůdou. Výsledky posledního kola MČR 2014 ve slalomu minikár: 1. Jakub Procházka A.MARK TATRA TEAM Kopřivnice, 2. René Jůda Autoklub Velešín Český Krumlov, 3. Adam Zvířecí Minikáry Libeř Praha.

V celkovém hodnocení získal Jakub titul MISTRA České republiky pro rok 2014, který mu bude slavnostně předán v listopadu v sále slávy Autoklubu České republiky v Praze.

V neděli 21.9.2014 se za účasti českých a slovenských jezdců jelo finále Poháru ČR a SR. Přestože o konečném pořadí již bylo rozhodnuto, Jakub zabojoval a opět zvítězil, tím si upevnil celkové druhé místo. 1. Jakub Procházka A.MARK TATRA TEAM Kopřivnice, 2. René Jůda Autoklub Velešín Český Krumlov, 3. Anežka Slavíková AK Mladá Boleslav.

Sezóna byla pro Jakuba velmi úspěšná: V 18 závodech stál vždy na stupních vítězů a obsadil 9x první místo; 7x druhé místo a 2x třetí místo.

Přepis z Kopřivnických novin za Alois Mark Tatra Team Jiří a Tomáš Procházkovi.

Výsledky jednotlivých závodů ve slalomu minikár 2014.